| Brand: | LG |
| Model: | LG X400 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.3 inches |
| Resolution: | 1280x720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.3 inches HD display |
| Main Specs: | Camera Overview: 13 Megapixels / 5 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels with 120 Degree Wide Angle Lens |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Octa-Core 4×1.5 GHz ARM Cortex-A53 + 4×1.0 GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2, 520 MHz, 2-Core |
| Ram: | Memory: 2GB, 667 MHz |
| Storage: | Internal Storage: 32GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 148.7 x 75.3 x 7.99 mm |
| Weight: | 142 Grams (with battery) |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g, Wi-Fi Direct, Dual Band |
| Usb: | Micro USB v2.0 With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Fingerprint Sensor |