| Brand: | LG |
| Model: | X4 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Body | |
| Dimensions: | 148.6 x 75.1 x 8.6 mm (5.85 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight: | 172.3g (6.07 oz) |
| Display | |
| Size: | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1280 pi x els, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.4, 1/5", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Ion |