| Brand: | LG |
| Model: | LG X4 (2019) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.7 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels |
| Technology: | 5.7 in |
| Main Specs: | 4608 x 3456 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 7.99 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek Helio P22 (MT6762) |
| Gpu: | PowerVR GE8320, 650 MHz |
| Ram: | 2 GB, 933 MHz |
| Storage: | 32 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 71.9 x 153 x 8.3 mm |
| Weight: | 150 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 3.1, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Fingerprint |