| Brand: | LG |
| Model: | X335 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.3 inches, 16.4 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~174 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | 176x144 |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 176x144 |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 109 x 61 x 13.8 mm (4.29 x 2.40 x 0.54 in) |
| Weight: | 77.5 g (2.72 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~86 USD |