| Brand: | LG |
| Model: | X300 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches |
| Resolution: | 1280 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.0 inches HD Display (1280 x 720 Pixels) |
| Main Specs: | 13 Megapixels | 5 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels With Screen Flash |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 308, 500 MHz |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB External Memory Support Up to 32GB Using MicroSD Memory Slot |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 144.8 x 72.1 x 8.09 mm |
| Weight: | 142 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM ((Nano + Nano)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Micro USBv2.0, With Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light |