| Brand: | LG |
| Model: | X3 |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Yes |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.0 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |