| Brand: | LG |
| Model: | X Power 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches |
| Resolution: | 1280 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.5 inches HD Display (1280 x 720 Pixels) |
| Main Specs: | 13 Megapixels | 5 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels with Single-LED Flash |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Chipset: | MediaTek MT6750 |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2, 520 MHz, 2-Cores |
| Ram: | 1.5GB/2GB |
| Storage: | 16GB External Memory Supports Up to 2TB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 154.7 x 78.1 x 8.4 mm |
| Weight: | 164 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM ((Nano + Nano)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Micro USBv2.0, With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Light Sensor Gyroscope |