| Brand: | LG |
| Model: | Wine Smart |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.1 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 117.7 x 58.7 x 16.6 mm (4.63 x 2.31 x 0.65 in) |
| Weight: | 143 g (5.04 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Yes |
| Colors: | Navy, Burgundy |
| Usd: | ~162 USD |