| Brand: | LG |
| Model: | W5200 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2002 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Technology: | Grayscale graphic, 4 shades |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 780 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 84 x 45 x 20 mm (3.31 x 1.77 x 0.79 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |