| Brand: | LG |
| Model: | W41 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.55 inches, 118.3 cm2 |
| Resolution: | 900 x 1600 pixels, 16:9 ratio (~280 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Brightness: | 400 nits |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 166.5 x 77.3 x 9.3 mm (6.56 x 3.04 x 0.37 in) |
| Weight: | 201 g (7.09 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Magic Blue, Laser Blue |
| Usd: | ~194 USD |