| Brand: | LG |
| Model: | W31 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Body | |
| Dimensions: | 166.2 x 76.3 x 8.4 mm (6.54 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight: | 173.6g (6.14 oz) |
| Display | |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1600 pi x els, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Camera | |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Po |