| Brand: | LG |
| Model: | W30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.26 inches, 97.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 12 MP, (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF 13 MP, 18mm (ultrawide) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 159 x 76.5 x 8.2 mm (6.26 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight: | 175 g (6.17 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Thunder Blue, Platinum Grey, Aurora Green |
| Usd: | ~140 USD |