| Brand: | LG |
| Model: | W10 Alpha |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 5.71 inches, 81.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1512 pixels, 19:9 ratio (~293 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3450 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 147.3 x 71 x 8.9 mm (5.80 x 2.80 x 0.35 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue |
| Usd: | ~140 USD |