| Brand: | LG |
| Model: | Vu Plus |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 109.4 x 53.3 x 15.2 mm (4.31 x 2.10 x 0.60 in) |
| Weight: | 111.9 g (3.92 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~108 USD |