| Brand: | LG |
| Model: | Vu 3 F300L |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.2 inches, 83.7 cm2 |
| Resolution: | 960 x 1280 pixels, 4:3 ratio (~308 ppi density) |
| Technology: | True HD-IPS + LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@60fps, HDR, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 2.1 MP |
| Selfie Video: | 1080p@60fps, HDR, stereo sound rec. |
| Capacity: | 2610 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.26 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (SlimPort), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |