| Brand: | LG |
| Model: | Vortex VS660 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 600 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 113.5 x 59 x 13.3 mm (4.47 x 2.32 x 0.52 in) |
| Weight: | 124.8 (4.37 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |