| Brand: | LG |
| Model: | Volt |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 131.6 x 66 x 10.4 mm (5.18 x 2.60 x 0.41 in) |
| Weight: | 136.1 g (4.80 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Blue (Boost Mobile), White (Virgin Mobile) |
| Usd: | ~140 USD |