| Brand: | LG |
| Model: | Velvet |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.8 inches, 109.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Technology: | P-OLED |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/1.9, 29mm (standard), 1/3.06, 1.0µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 4300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 15W wired, QC3 9W wireless |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| Gpu: | Adreno 630 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10, upgradable to Android 12 |
| Dimensions: | 167.1 x 74.1 x 7.9 mm (6.58 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, Aurora Silver |
| Usd: | ~389 USD |