| Brand: | LG |
| Model: | V60 ThinQ 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.8 inches, 109.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, HDR10+ |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 27mm (standard), 1/1.72", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/1.9, 12mm (ultrawide), 1/3.4", 1.0µm 0.3 MP, TOF 3D, f/1.4, (depth) |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p, HDR10+, 24-bit/192kHz stereo sound rec., gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 10 MP, f/1.9, 30mm (standard), 1/3.1", 1.22µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | Wired, PD2.0, QC4 Wireless |
| Chipset: | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual-SIM model |
| Os: | Android 10, upgradable to Android 13 |
| Dimensions: | 169.3 x 77.6 x 8.9 mm (6.67 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight: | 213 g (Global)/ 218 g (Verizon) (7.51 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G compliant* Method 516.6, Procedure IV "Transit Drop" *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Classy Blue, Classy White |
| Usd: | ~756 USD |