| Brand: | LG |
| Model: | V40 ThinQ |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.4 inches, 100.5 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~537 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, HDR10 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 12 MP, 27mm (standard), f/1.5, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 3-axis OIS 12 MP, 52mm (telephoto), f/2.4, 1.0µm, 2x optical zoom, PDAF, OIS 16 MP, 16mm (ultrawide), f/1.9, 1/3.1", 1.0µm, no AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 24-bit/192kHz stereo sound rec., HDR video, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/1.9, 26mm (standard), 1/3.2", 1.4µm 5 MP, 21mm (wide), f/2.2, 1.4µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, PD2.0, QC3, 50% in 36 min 10W wireless (Qi) |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| Gpu: | Adreno 630 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 10 |
| Dimensions: | 158.8 x 75.7 x 7.6 mm (6.25 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight: | 169 g (5.96 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | New Platinum Gray, Carmine Red, New Aurora Black, New Moroccan Blue |
| Usd: | ~356 USD |