| Brand: | LG |
| Model: | LG V30 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 6.0 inches QHD+ |
| Resolution: | 2880 x 1440 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 6.0 inches P-OLED display |
| Main Specs: | Camera Overview: 16 MP+ 13 MP / 5 MP |
| Main Video: | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels f/2.2, 90° Wide |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Octa-Core (4 x 2.45GHz Kryo & 4 x1.9GHz Kryo) |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 540, 710 MHz |
| Ram: | Memory: 4GB, 1866 MHz |
| Storage: | Internal Storage: 128GB (UFS 2.1 Storage) |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.1.2 Nougat |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 5.97 in x 2.97 in x 0.29 in |
| Weight: | 158 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano + Nano), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 802.11 n 5GHz, Dual Band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Type-C USB v3.1 With Host, OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Fingerprint Accelerometer Compass Gravity Gyroscope Light sensor Proximity Color Spectrum |