| Brand: | LG |
| Model: | Ultra Tab |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 10.35 inches, 304.9 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~225 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Capacity: | 7040 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 16W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 16W |
| Chipset: | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 247.6 x 157.3 x 7.1 mm (9.75 x 6.19 x 0.28 in) |
| Weight: | 458 g (1.01 lb) |
| Build: | MIL-STD-810G compliant Stylus support |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Charcoal Gray |
| Usd: | ~346 USD |