| Brand: | LG |
| Model: | U880 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.0 inches, 31 x 39 mm, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | 180 deg rotating lens |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Dimensions: | 98.8 x 49 x 18.2 mm, 80 cc (3.89 x 1.93 x 0.72 in) |
| Weight: | 99 g (3.49 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | 4 - glossy black, matt black, silver, pink |