| Brand: | LG |
| Model: | U8380 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 95.7 x 49.5 x 23.7 mm (3.77 x 1.95 x 0.93 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Blue |