| Brand: | LG |
| Model: | U8210 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | 180 deg rotating lens, LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 89.8 x 47.7 x 24.8 mm (3.54 x 1.88 x 0.98 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |