| Brand: | LG |
| Model: | U8138 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels, 7 lines |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA, 180 deg swivel |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 95.7 x 49.5 x 22.4 mm (3.77 x 1.95 x 0.88 in) |
| Weight: | 126 g (4.44 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Silver, Blue |