| Brand: | LG |
| Model: | U8110 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels, 7 lines |
| Technology: | TFT, 64K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA, 180 deg swivel |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 96 x 50 x 23 mm (3.78 x 1.97 x 0.91 in) |
| Weight: | 126 g (4.44 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |