| Brand: | LG |
| Model: | U300 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | 180 deg rotating lens |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 96 x 49 x 21.9 mm (3.78 x 1.93 x 0.86 in) |
| Weight: | 93 g (3.28 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Orange, Green, Chameleon |