| Brand: | LG |
| Model: | U |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Octa-core 1.14 GHz |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 147.6 x 73.2 x 7.7 mm (5.81 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White, black, pink |