| Brand: | LG |
| Model: | Tribute Empire |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T860MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 8.1 (Oreo) |
| Dimensions: | 144.8 x 71.8 x 8.1 mm (5.70 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight: | 140.1 g (4.94 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White |
| Usd: | ~76 USD |