| Brand: | LG |
| Model: | LG Tribute Dynasty |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.0-inches HD |
| Resolution: | 1280 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.0 inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview: 8 Megapixel / 5 Megapixel |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): 4 x 1.5GHz ARM Cortex-A53, 4 x 1.0GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2, 520 MHz |
| Ram: | Memory: 2GB, LPDDR3, 667MHz |
| Storage: | Internal Storage: 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.1.2 Nougat OS |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 5.70 in x 2.83 in x 0.31 in |
| Weight: | 140 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano-SIM), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, 2.4GHz, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | USB Type-C 1.0 with Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light |