| Brand: | LG |
| Model: | Tri Chip C333 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 2.3 inches, 16.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~174 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1110 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6236 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Dimensions: | 108.9 x 59.6 x 12.1 mm (4.29 x 2.35 x 0.48 in) |
| Weight: | 98.2 g (3.46 oz) |
| Sim: | Triple SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~108 USD |