| Brand: | LG |
| Model: | Town GT350 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 320p@12fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@12fps |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 107.5 x 52.5 x 15.9 mm (4.23 x 2.07 x 0.63 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Aqua Blue, Purple, Light Silver, Black |
| Usd: | ~97 USD |