| Brand: | LG |
| Model: | T5100 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 103 x 48 x 26 mm (4.06 x 1.89 x 1.02 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |