| Brand: | LG |
| Model: | T385 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 3.2 inches, 31.7 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@15fps |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 103 x 59 x 10.7 mm (4.06 x 2.32 x 0.42 in) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |