| Brand: | LG |
| Model: | T315 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.8 inches, 22.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 123 x 63.2 x 10.9 mm (4.84 x 2.49 x 0.43 in) |
| Weight: | 88 g (3.10 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~86 USD |