| Brand: | LG |
| Model: | SU420 Cafe |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~311 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1250 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 113.9 x 54.5 x 12.9 mm (4.48 x 2.15 x 0.51 in) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White, Pink |