| Brand: | LG |
| Model: | Stylus 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.7 inches, 89.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, Stylus 3, / 8 MP, Stylo 3, M400DK |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6750 - M400DKQualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) - LS777 |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) - M400DKOcta-core 1.4 GHz Cortex-A53 - LS777 |
| Gpu: | Mali-T860MP2 - M400DKAdreno 505 - LS777 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 155.6 x 79.8 x 7.4 mm (6.13 x 3.14 x 0.29 in) |
| Weight: | 149 g (5.26 oz) |
| Build: | Stylus |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Titan, Pink gold |
| Usd: | ~184 USD |