| Brand: | LG |
| Model: | Stylus 2 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.7 inches, 89.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels720 x 1280 pixels - K550 model, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP or 16 MP, f/2.2, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 or 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 or Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 505 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 155 x 79.6 x 7.4 mm (6.10 x 3.13 x 0.29 in) |
| Weight: | 146 g (5.15 oz) |
| Build: | Stylus |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1/4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted; region dependent), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Titan, Gold, Brown |
| Usd: | ~194 USD |