| Brand: | LG |
| Model: | Spirit |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 8 MP, AF - H440N, H445 5 MP, AF - H420 |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) - H440N, H445Mediatek MT6582 - H420 |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - H440N, H445Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - H420 |
| Gpu: | Adreno 306Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 133.3 x 66.1 x 10 mm (5.25 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight: | 124.4 g (4.37 oz) |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (H445 only) |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Titan, Gold, White |
| Usd: | ~130 USD |