| Brand: | LG |
| Model: | Scarlet II TV |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Battery | |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Body | |
| Dimensions: | 106.7 x 51.9 x 12.9 mm (4.20 x 2.04 x 0.51 in) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |