| Brand: | LG |
| Model: | S5100 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 90 x 46.2 x 23 mm (3.54 x 1.82 x 0.91 in) |
| Weight: | 95 g (3.35 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |