| Brand: | LG |
| Model: | S310 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 15.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 114 x 48.4 x 10.5 mm (4.49 x 1.91 x 0.41 in) |
| Weight: | 86 g (3.03 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |
| Price | |
| Usd: | ~86 USD |