| Brand: | LG |
| Model: | Rumor Reflex LN272 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 320p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 480 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 107 x 53 x 15.2 mm (4.21 x 2.09 x 0.60 in) |
| Weight: | 133 g (4.69 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Colors: | Titan Grey |
| Usd: | ~162 USD |