| Brand: | LG |
| Model: | LG Risio 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches |
| Resolution: | 480x854 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.0 inches FWVGA display |
| Main Specs: | Camera Overview: 5 Megapixels / 2 Megapixels |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 Megapixels with Screen Flash |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Quad-Core 1.1 GHz ARM Cortex-A7 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 304 |
| Ram: | Memory: 1.5GB, 533 MHz |
| Storage: | Internal Storage: 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 144.8 x 72.6 x 7.9 mm |
| Weight: | 136 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi HotSpot |
| Usb: | Micro USB v2.0, With Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Ambient Light Sensor Accelerometer Proximity Sensor |