| Brand: | LG |
| Model: | Risio |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 4.5" |
| Resolution: | 480 x 854 |
| Technology: | LCD |
| Battery | |
| Capacity: | 1900.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 5.1 Lollipop |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 10.92 mm |
| Weight: | 136 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | White |