| Brand: | LG |
| Model: | Revolution |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.3 inches, 52.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| Cpu: | 1.0 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 16 GB included |
| Os: | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 128 x 67 x 13.2 mm (5.04 x 2.64 x 0.52 in) |
| Weight: | 172 g (6.07 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~86 USD |