| Brand: | LG |
| Model: | LG Q9 One |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.1 in (inches) |
| Resolution: | 1440 x 3120 pixels |
| Technology: | 6.1 in |
| Main Specs: | 4656 x 3492 pixels, 3840 x 2160 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 3840 x 2160 pixels |
| Selfie Specs: | 7.99 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 2.45 GHz Kryo 280, 4x 1.9 GHz Kryo 280, Cores: 8 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 540, 710 MHz |
| Ram: | 4 GB, 1866 MHz |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 71.9 x 153.2 x 7.9 mm |
| Weight: | 156 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint |