| Brand: | LG |
| Model: | LG Q8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.2 inches, 74.8 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio |
| Technology: | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Main Specs: | 16MP |
| Main Video: | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@120fps, 24-bit/48kHz stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 5 MP (f/1.9, 1/5", 1.12 µm), 1080p |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Chipset: | Snapdragon 820 |
| Gpu: | Adreno 530 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSD, up to 256 GB |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 149 x 71.9 x 8 mm (5.87 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight: | 146 g (5.15 oz) |
| Sim: | Nano SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Usb: | Type-C 1.0 reversible connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |