| Brand: | LG |
| Model: | LG Q7 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.5 inches FHD |
| Resolution: | 1080 x 2160 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.5 inches IPS FHD+ Display |
| Main Specs: | Camera Overview: 16 Megapixels / 8 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 CPU Clock |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 506 GPU |
| Ram: | Memory: 4GB LPDDR3, 933MHz |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | External Memory Support Up to 2TB |
| Os: | Android 8.0 Oreo |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 69.3 mm x 143.8 mm x 8.4 mm |
| Weight: | 145 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano SIM)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, 802.11 n 5GHz, Dual-Band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Type-C USB 2.0, With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor, Accelerometer, Ambient Light, Fingerprint |